Nawigacja

Wydarzenia

Wydarzenia 2017/ 2018

WITAMY W NASZYM PRZEDSZKOLU WSZYSTKIE DZIECI I RODZICÓW

                            ŻYCZYMY WSPANIAŁYCH ZABAW

                                          

                                     ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                         Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Dzieci poznały zawartość apteczki pierwszej pomocy i dowiedziały się kiedy i jak jej używać. Odgrywaliśmy scenki sytuacyjne - przyklejali plasterki, owijali rączkę bandażem. Największe wrażenie wywarło spotkanie z p. P. Małyszem - nauczycielem ZSIT. Pokazał nam, jak reagować widząc poszkodowanego, wezwać pomoc, poprosić o pomoc drugą osobę. Dzieci mogły zobaczyć jak reanimować nieprzytomną osobę, małe dziecko. Wszystkie te czynności pozwalają się oswajać z takimi sytuacjami, których możemy być świadkami, a w przyszłości pozwolą bez strachu pomagać innym. Dzieci chętnie zgłaszały się aby z panem poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy.Poznały lub utrwaliły numery alarmowe i dowiedziały się, kiedy należy ich używać.  Te zajęcia były bardzo pouczające  i mamy nadzieję,  ze zaowocują w przyszłości.

                

                      ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                             DBAMY O NASZE ZĄBKI

W związku z obchodzonym Dniem Higieny Jamy Ustnej odbyło się w naszym przedszkkolu spotkanie z pania pracującą w gabinecie stomatologicznym. Opowiedziała dzieciom o tym, jak dbać o ząbki, co jeść, aby były mocne  i zdrowe. Pani pokazała nam także  jak dokładnie myć zęby. Przedszkolaczki mogły też zobaczyć narzędzia stomatologiczne i przekonać się  o przydatności w gabinecie. Dzieci mogły zadawać pytania ale także same udzielały odpowiedzi - ich wiedza na ten temat jest spora. 

         

                                     //////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                       DZIEŃ ŚLIWKI 

Dzisiejszy dzień w naszym przedszkolu upłynął pod hasłem " Dzień Śliwki". Już od rana razem z ubranymi na fioletowo dziećmi do przedszkola zmierzały świeżaki - śliwki oraz prawdziwe, przepyszne owoce. Na zajęciach dzieci miały okazję wykazać się znjomością jesiennch owoców krajowych. Nazywaliśmy je, segregowaliśmy wg. rodzaju i koloru. Liczyliśmy także, których owoców jest najwięcej -  zdecydowanie wygrały bohaterki dnia - śliwki. Układaliśmy także z owoców ciągi rytmów.  Po wspólnych zabawach nauczyliśmy się piosenek o śliwkach: "Już owoców pełen kosz" oraz "Najłatwiejsze ciasto w świecie", po czym nasze dzielne Maluszki zabrały sie do przygotowywania ciasta ze śliwkami. Dzielne Zuchy natomiast postanowiły przygotować coś smacznego do picia - śliwkowe kompoty. Tak więc od samego rana mieliśmy "pełne ręce roboty" ;) ale wspólnie sobie pomagając - daliśmy radę! Było bardzo miło i wesoło.

    

                               ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// 

                                  SPOTKANIE Z POLICJĄ

W ramach tematyki  Bezpieczeństwo na drodze przedszkolaczki spotkały się z policjantami z Komendy Policji w Mszanie Dolnej. Panowie przeprowadzili z dziećmi pogadankę na temat bezpeczeństwa dzieci na drodze, w domu i w prrzedszkolu. Dzieci wykazały się sporą wiedzą na ten temat. Następnie opowiedzieli o swojej pracy, pokazali sprzęt, którym się posługują. Dzieci mogły przymierzyć kamizelki, czapki, a nawet obejrzeć kajdanki. Największą atrakcją było obejrzenie w ogrodzie przedszkolnym samochodu policyjnego -  sygnały świetlne i dzwiękowe zrobiły  wielkie wrażenie.

                                                         

                                ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

                                  ŚWIĘTO PRZEDSZKOLAKA

 20 września to Święto Przedszkolaka. W naszym przedszkolu obchodziliśmy go 27 IX - czekaliśmy na piękna pogodę. Na Święto Przedszkolaka w ogrodzie przedszkolnym ustawione zostały dmuchane zjeżdżalnie – główna atrakcja tego dnia. Uciechy było co niemiara. Wszystkie dzieci przy dźwiękach muzyki rozlegającej się z mikrofonów mogły wybrać ulubiony rodzaj zabawy.  Na dmuchanych zjeżdżalniach bawiliśmy się w małych grupach na zmianę. Oczywiście wszystkie zabawki ogrodowe także były w użyciu. Ten dzień to przecież święto dzieci, a więc dzień zabawy, radości, śmiechu.

          Dodatkową atrakcją były odwiedziny dzieci i pań z kl. 0 Szkoły Podstawowej nr 1. Rodzice zadbali o poczęstunek, aby w trakcie zabawy nie zabrakło sił ich pociechom. Były więc ciasteczka, chrupki, paluszki oraz soczki.  Czas na wspólnej zabawie minął bardzo szybko i z żalem opuszczali nas koledzy ze Szkoły nr 1 – musieli wracać do siebie.  My również musieliśmy zrobić przerwę na obiad i trochę odpocząć. Po południu znowu mogliśmy się bawić dalej.

 Oby takich dni pełnych radości było w naszym o przedszkolu jak najwięcej. Każdy przedszkolaczek wracał do domu z przeświadczeniem, że dobrze być przedszkolakiem.

                              /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                                                     DZIEŃ KOLEJARZA

W NAWIĄZANIU DO ZBLIZAJĄCEGO SIĘ DNIA KLEJARZA, DZISIAJ W NASZYM PRZEDSZKOLU POSTANOWILIŚMY PRZYBLIŻYĆ DZIECIOM SPECYFIKĘ TEGO ZAWODU. OD RANA WESOŁO BAWILIŚMY SIĘ PRZY DŹWIĘKACH MELODII PIOSENKI  "JEDZIE POCIĄG Z DALEKA" I PRZEMIESZCZALIŚMY SIĘ OCZYMA WYOBRAŹNI W RÓŻNE CZĘŚCI NASZEGO KRAJU.

WYSŁUCHALIŚMY WIERSZA J. TUWIMA " LOKOMOTYWA" ORAZ PRZELICZALIŚMY WAGONY DOŁĄCZONE DO LOKOMOTYWY, JAK RWNIEŻ TO, CO W NICH BYŁO ZAŁADOWANE. POGODA BYŁA DLA NAS DZIŚ ŁASKAWA I PO ZAJĘCIACH MOGLIŚMY SIĘ WYBRAĆ NA STACJĘ PKP. MIELIŚMY DUŻO SZCZĘŚCIA, GDYŻ NA MIEJSCU ZASTALIŚMY PRACOWNIKA KOLEI, KTÓRY OPOWIEDZIAŁ NAM O SWOJEJ PRACY. MOGLIŚMY TAKŻE Z BLISKA ZOBACZYĆ DUŻY POCIĄG TOWAROWY,   KTÓRY ZATRZYMAŁ SIĘ NA STACJI W NASZYM MIEŚCIE.

                            /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                                         10 X  - ŚWIĘTO DRZEWA

Co roku obchodzimy w przedszkolu Święto Drzewa. Uświadamiamy więc sobie jak wielkie znaczenie mają dla przyrody drzewa. Sa przede wszystkim filtrem oczyszczającym powietrze, schronieniem dla zwierząt,... Dzieci na zajęciach tego dnia wspólnie określiły, co jest potrzebne  do wzrostu  drzew. Wyrózniały drzewa iglaste i liściaste, próbowały je nazywać.  Wykonywały różne prace plastyczne - Drzewa.  Zobowiązały się do dbania o przyrodę: drzewa, rośliny... 

Po zajęciach wszystkie dzieci wyszły do parku. Obserwowaliśmy drzewa, ich liście. Przytulaliśmy się do drzew. Na koniec zebraliśmy bukiety jesiennych liści, które wybarwiły sie w piękne kolory jesieni.

                               //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                         Dzień Edukacji Narodowej

W tym dniu wszystkie przedszkolaczki zebrały się, aby wsystkim paniom pracującym w przedszkolu złożyć życzenia i wręczyć samodzielnie wykonane słoneczniki, zaśpiewały także  piosenki - to bardzo miłe.

 

                                   ///////////////////////////////////////////////////////////

 

               ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA          

Co roku obchodzimy w naszym przedszkolu Święto Pieczonego Ziemniaka. W tym roku nasze święto odbyło się 17  października w  ogrodzie przedszkolnym. Dzieci zgromadziły    ziemniaczki do pieczenia i od rana czekały niecierpliwie.

Pogoda dopisała – świeciło słońce i było  ciepło. Po wyjściu z przedszkola wyszukaliśmy najlepsze miejsce na ognisko – z tyłu przedszkola. Dzieci pomagały ułożyć drewno , potem panie  mogły już zapalać ogień. Gdy ognisko się rozpalało -  wysłuchaliśmy bajki „ O dobrym królu - Skąd się wzięła tradycja pieczenia ziemniaka”. Do  popiołu w ognisku włożyliśmy ziemniaczki, aby się upiekły

.     

 

Gdy przyszła kolej na zawody i konkursy „ziemniaczane” wszystkie dzieci aktywnie w nich uczestniczyły. Rywalizowały ze sobą w wielu konkurencjach związanych z ziemniakiem: sadzenie i zbieranie ziemniaków, slalomy i wyścigi, celowanie do kosza, przenoszenie ziemniaków na łyżkach, tackach, itp. Dzieci wymieniały potrawy z ziemniaków i mogły spróbować niektórych z nich.  Na koniec były jeszcze zabawy z chustą animacyjną i cukierkami. Było bardzo, bardzo wesoło.

     

Kolejną frajdą było tworzenie Ziemniaczanych Cudaków - Kartoflaków..Z materiałów przygotowanych przez nauczycielki (patyczki, bibuła, plastelina, druciki kreatywne, piórka,…)powstały wspaniałe Cudaki. Ich różnorodność i pomysłowość była zachwycająca. Powędrowały z dziećmi do  domów.

      

Było bardzo wesoło - wszystko pod hasłem ziemniaka - króla naszego święta.

                           ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

           Wycieczka na pocztę

 18 października to Święto Poczty. Przedszkolaczki wybrały się więc na pocztę, aby złożyć życzenia wszystkim pracownikom. Przy okazji mogliśmy zobaczyć jak wygląda praca w tym urzędzie. Dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Potem kupiły pocztówkę i znaczek. Pani zaadresowała kartkę i dzieci wrzucily ją do skrzynki pocztowej. Będziemy czekać w przedszkolu na pana listonosza. 

    

 

                                                     ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

              TEATRZYK DLA DZIECI 

W dniu 23.10.2017r. tj. poniedziałek przybyła do nas AGENCJA AR"TYSTYCZNA "UŚMIECH " z teatrzykiem "Bezpieczeństwo"  

   

Razem z bohaterami dzieci napotykały różnego rodzaju pokusy i wynikające z nich zagrożenia. Na własne oczy przekonały się jak może się skończyć min. przebieganie przez ulicę czy rozmowa z obcym człowiekiem. Nauczą się jak należy postąpić w niebezpiecznej sytuacji, gdzie można otrzymać pomoc i jak o nią poprosić. Poznały zagrożenia w ich najbliższym otoczeniu (dom, podwórko, droga do przedszkola) oraz sposoby ich omijania, aby zawsze w bezpieczny sposób spędzać czas.                                                                 Przedszkolaczki wykazały się dużą rozwagą w zaaranżowanych przez teatr sytuacjach, co bardzo nas cieszy. Kładziemy bowiem duży nacisk na bezpieczeństwo dzieci w każdym jego aspekcie.

                               //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                                     ŚWIĘTO KUNDELKA

25 pażdziernika to Dzień Kundelka. Dzieci uwielbiają pieski. Przyniosły z domu swoje ulubione  pieski - maskotki, figurki, książeczki, a nawet zdjęcia swoich żywych pupili.Cały  dzień upłynął nam na rozmowach ,zabawach, zjęciach zw. z pieskami. Śpiewaliśmy "Pieski małe dwa..", poznali "Kłopoty Burka z podwórka"L. Krzemienieckiej. Dzieci wiedzą jak należy dbać o psa, ale rónież jak zachować się wobec nieznanego psa. Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy szereg prac - pieski, budy,...Ciekawym wydarzeniem były wycieczki do  domów naszych kolegów.         

                                        Młodsza grupa odwiedziła pieski Kacperka. Duży Baca i mniejszy Dżeki, ich budy, kojec wzbudziły zainteresowanie dzieci. Pieski fantastycznie pozowały  do zdjęć.     

                            Starszaki odwiedziły pieska Asi - również Bacę. Dowiedziały się jak nalęży troszczyć się o niego. 

Wszyscy kochamy pieski i podziwiami za ich przywiązanie do ludzi. 

   

                                ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////         WYCIECZKA NA CMENTARZ ŻYDOWSKI

W Dzień Zaduszny wybraliśmy się wszyscy na cmentarz żydowski na Pańskie. To dosyć daleko, ale nawet Maluszki dzielnie wędrowały. Starsze dzieci znały drogę, gdyż chodzimy tam co roku.

            

Na miejscu nauczycielki przekazały dziecio w przystępny sposób okoliczności tragedii, która tamsię rozegrała. Dzieci pomogły w zapalaniu zniczy. Uczciły pamięć ofiar minutą ciszy zasłuchane w szum rosnących tam drzew. Dla dzieci przedszkolnych to trudny temat, ale uczymy ich szacunku, pamięci tamtych dni.  

                               //////////////////////////////////////////////////////////////////

 

                  DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

            3 listopada bajkowo było w naszym przedszkolu. Postanowiliśmy przyłączyć  się do obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

    Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni. Dobre bajki są też pouczające.

      Wszystkie dzieci były  pięknie przebrane za różne postaci bajkowe.  Ruszyły w zaczarowany  świat pełen zabaw, niespodzianek i podróży po bajkowej krainie.  Z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów bajek.  Nie zabrakło konkurów, quizów, ukladanek, zagadek,..

Odbyła się parada postaci bajkowych, a potem wesoły bal bajek. 

                             ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

     PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

8 istopada 2017r.  stał się dla  dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Janiny Porazińskiej  dniem szczególnie ważnym. Odbyło się bowiem  Pasowanie na Przedszkolaka.    

Po pierwszych miesiącach pobytu w przedszkolu i zdobywaniu nowych doświadczeń, wiedzy i umiejętności nadszedł czas na to, aby nasze dzieciaczki stały się "prawdziwymi" Przedszkolakami. Ta  ważna dla dziecka uroczystość odbyła się w obecności zaproszonych  rodzin. Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Małe trzylatki, średniaki  oraz dzieci z grupy starszej już od dłuższego czasu przygotowywały się do tej uroczystości. Pilnie uczyły się wierszyków i piosenek, wspólnie tańczyły przy muzyce.      

    

        Gdy nadszedł dzień pasowania, dzieci przy pięknej dekoracji przedstawiły swój program artystyczny. Jako pierwsza wystąpiła grupa Krasnali. Pokazały, że są już prawdziwymi przedszkolakami, nie płakały i nie biegły do rodziców. Wszyskie ubrane były bardzo elegancko - wyglądały uroczo. Dzieci  recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. pokazały, że potrafią wykonać wszystkie postawione zadania.                                                                                                            Starszaki - Dzielne Zuchy zaprezentowali się jako „Mali Zagórzanie". Ubrani w stroje góralskie - zagórzańskiezebranych. wzbudzili podziw recytowali wiersze o przedszkolu. Regionalne  przyśpiewki, piosenki i zabawy w ich wykonaniu zadziwiły wszystkich zebranych. Potem był czas na uroczyste ślubowanie.

 Wszystkie przedszkolaczki wchodziły w świat przedszkolaka - świat zabawy i nauki przez symboliczna bramkę dzwoniąc dzwonkiem. To była dla dzieci wielka frajda. Później jescze udekorowanie okazjonalną czapeczką i wręczenie wielkiej kolorowej kredki.  

Ta wyjątkowa chwila wzbudziła wiele emocji zarówno u dzieci, wychowawców, jak i zaproszonych rodziców, którzy nie kryli wzruszenia i nie szczędzili braw swoim pociechom.  W radosnych nastrojach dzieci i rodzice wracali do domu, a niezapomniane przeżycia długo zostaną zachowane w pamięci i na fotografiach. Uroczystość pozostawiła miłe i ciepłe wspomnienia...

Naszym Przedszkolakom gratulujemy i życzymy wielu radości w przedszkolu, a Rodzicom zadowolenia i satysfakcji.

                            ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                                                ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI 

                Nasze przedszkole stara się rozwijać u  dzieci uczucia patriotyczne. Co roku czcimy Święto Niepodległości. Dzieci przygotowują się na nie robiąc flagi, kotyliony zdobywając wiadomości o Polsce, a także jej historii. Odwiedzilimy pomnik bohaterów tego święta w Parku Miejskim. 

  

        Gościliśmy Pana  Artura - pułkownika, ubranego  w galowy mundur. Pan Artur  przedstawił krótką historię Polski, a potem opowiedział przedszkolakom o życiu żołnierza. Było to bardzo ciekawe - zwłaszcza, że dzieci mogły zobaczyć cały ekwipunek żołnierza, a nawet wiele tych  rzeczy przymierzyć. Krótka część artystyczna w wykonaniu przedszkolaków pozwoliła im wyrazić swoje uczucia i wiedzę na temat symboli, barw narodowych, wiadomości na temat ojczyzny - jej historii.

                  /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

                     ŚWIĘTO  PLUSZOWEGO  MISIA

          25 listopada to  Dzień Pluszowego Misia.  My  obchodziliśmy  go uroczyście w piątek 24 XI.               

  W tym dniu każdy przedszkolak  przynosi z domu swojego ulubionego misia.  Podczas wspólnych zabaw dzieci przypomniały sobie historię powstania pluszowego misia o imieniu Teddy.  dzieci przedstawiały swoje misie,   bawiły się z nimi  przy "misiowych" piosenkach, rozwiązywały zagadki, układały misiowe puzzle. Dużo radości wywołało rozpoznawanie miisów z różnych bajek: Uszatek, Kubuś Puchatek, Coralgol, Puszatek, Mały Miś, Remiś,...   Robiliśmy też portrety misiów - indywidualne oraz zbiorowy. Wszystkie misie wyruszyły z dziećmi razem na spacer po ulicach miasta, a po obiedzie odpoczywaliśmy wtuleni w naszych  pluszowych przyjaciół.  Dzień Pluszowego Misia to po prostu misiowy dzień - wszystko, co robiliśmy w tym dniu było związane z misiem. 

  Nasze Misie były bardzo szczęśliwe - przedszkolaczki również.

                                           //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

   ANDRZEJKI  W PRZEDSZKOLU

               Andrzejkowe wróżby w naszym przedszkolu to  nasza ludowa tradycja. Chcemy, aby dzieci znały obyczaje i stare wierzenia, a także kultywowały je. 

     

W tym roku ustaliliśmy, że będzie to jednoczesnie dzień wróżek i czaarodziejów. Atmosfera od samego rana była w przedszkolu zaczarowana. Dzieci fantastycznie ubrane przez swoich rodziców były podekscytowane

.      

Dzień rozpoczął się wesołymi wróżbami. Przedszkolaczki mogły więc powróżyć sobie przyszłość - jaki będzie ich zawód, co czeka ich w najbliższej przyszłości, kto pierwszy wyjedzie w podróż, itp. Było rzucanie pieniążkiem do wody, kolorowe losy, kręcenie butelką, ustawianie bucików - kto pierwszy przekroczy próg. Dzieci na wesoło wróżyły imię przyszłego męża, żony..., itp. Jedynie wróżbę z laniem wosku przez dziurkę od klucza pomijamy ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Potem była andrzejkowa zabawa dzieci wspaniale bawiły sie przy muzyce.

                    Przerwa była konieczna ze wzgledu na obiad i chwilę relaksu. Potem znowu tańce i zabawy przy muzyce. W końcu to ANDRZEJKI wink

                                        //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                                                           SPOTKANIE  Z   MIKOŁAJEM

 6 GRUDNIA przybył długo oczekiwany przez dzieci gość - Święty Mikołaj.

Nadejście Mikołaja to dla wielu dzieci najpiękniejszy moment dzieciństwa.

Z wielką radością sprawiamy, by ten dzień był dla wielu niezapomniany.

      

  To jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj.

Oprócz prac plastycznych, obie grupy przygotowują piosenki i wiersze, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością.

    Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków.W dniu tym dzieci przyszły do przedszkola ubrane na czerwono i w mikołajowych czapeczkach.  Przynosły dla Świętego Mikołaja prezencik przez siebie wykonany - obrazki, laurki, ozdoby, coś słodkiego.

Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już  po  obiedzie zawitał do naszego Przedszkola

  Nasz gość zaczął swoją wizytę od naszych najmłodszych. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowane piosenki, rozmawiały z Mikołajem i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać.

   Nasze starszaki,  musiały wykazać się nie lada cierpliwością, ponieważ Mikołaj zawitał do nich dopiero po rozdaniu prezentów w grupie młodzszej. Jednak rozmowa z  gościem,  zabawa, wiersze i piosenki przedstawione gościowi, kolorowe prezenty zrekompensowały dzieciom długie oczekiwanie.

    Prezenty były wspaniałe, a zdjęcia zrobione z Mikołajem będą miłą  pamiątką  tego spotkania.

    Dzieci długo machały mu jeszcze przez okno  na pożegnanie. 

                                                                            DO ZOBACZENIA  ZA ROK MIKOŁAJU


 

                                            ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                                    WIGILIA W PRZEDSZKOLU

  W naszym przedszkolu co roku przeżywamy wspólną, uroczystą Wigilię. Tym razem odbyła się 21 grudnia. Brały w niej udział wszystkie przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola.  Od rana panował świąteczny nastrój. W tym dniu dzieci odświętnie ubrane nakrywają stoły, dekorują sale.  Recytowały wiersze o tematyce świątecznej, śpiewały kolędy i pastorałki.

         

        Pani dyrektor złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia. Póżniej dzieliliśmy się opłatkiem życząc sobie nawzajem wszelkiej pomyślności i Wesołych Świąt. W dalszej części uroczystości dzieci wraz z nauczycielkami usiedły do pięknie nakrytych stołów. Obiad wigilijny był bardzo tradycyjny: Smaczny barszczyk z uszkami, ryba, kapusta  z grochem, surówka z kapusty oraz kompot z suszonych owoców. Celem takiej uroczystości jest integracja wszystkich pracowników przedszkola oraz dzieci, wprowadzenie świątecznego nastroju przypomnienie nazw potraw świątecznych oraz wspólne kolędowanie.    Wspólnie śpiewamy kolędy i pastorałki, recytujemy wiersze. 

       

Po Wigilii przyjemny moment - prezenty pod choinką: zabawki na sale, a do domu -  słodkie prezenty

Ten dzięń był bardzo  uroczysty i miły.

                                             ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

https://cloud.edupage.org/cloud/hdimgcc26939c03c6d2990d80cbf124f388.jpg?z%3A6Vu0cxNDsQrt3hCOqYNJT7wCGkdm4PaIhF4fXvi6fFlLBoZTBKwjeKBoIkCEwY2B

ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

„Kocha babcię i dziadziusia każdy wnuczek, każda wnusia…” tak śpiewały przedszkolaczki swoim babciom i dziadziom, którzy przybyli do Miejskiego Przedszkola nr 2 w Mszanie Dolnej w dniach  18 i 19 stycznia.  Aby uczcić ich święto  wnuczęta,  przygotowały specjalne występy, upominki i słodki poczęstunek.

„Dzielne Zuchy” przedstawiły  JASEŁKA. Przepiękny śpiew  kolęd i zagórzańskich pastorałek wprowadził zgromadzonych gości w bardzo radosny nastrój.   

                                       „Krasnale” przedstawiły inscenizację ,,Bałwanek i jego goście”. Dzieci przebrane za różne zwierzątka obdarzały różnymi prezentami.  Niejednej Babci i niejednemu Dziadkowi zakręciła się łza w oku, gdy wnuczęta deklarowały swoją miłość i składały piękne życzenia.

     

Oczywiście każde dziecko przygotowało dla Babci i Dziadka prezenty – słodkie piernikowe serca. Prezenty zostały oczywiście  samodzielnie wykonane przez dzieci.  Włożyły w to dużo miłości.

           Po części artystycznej nadszedł czas na wspólny, słodki poczęstunek, rozmowy, wspólne zdjęcia.

                          ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

           

                Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. A może przede wszystkim dla naszych milusińskich. Dla dzieci bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.

     W naszym przedszkolu taki bal odbył się 7 lutego 2018r.

                    

Dzieci przebrane w bajecznie różnorodne, kolorowe stroje wspaniale bawiły się w rytm muzyki.Aż miło było patrzeć jak  nasze przedszkolaczki pięknie prezentują się tańcząc walca, rumbę, rock and rolla, kazaczoka, polkę, także  inne swobodne tańce.     

  Niezliczone księżniczki, towarzyszący im rycerze,kowboje, piraci, policjanci, strażacy, klaun oraz batmani, spidermani,Star Wars, królewny, motylki, wróżki, myszki, tygryski, kotki, czarownice, a także wiele, wiele innych wspaniałych  postaci. Zaczarowały  nasze  przedszkole w Bajkowo - Karnawałową Krainę

          .      

Podczas trwania zabawy odbyły się różne quizy i konkursy, zabawy w kole oraz w parach. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości naszym pociechom, a to było głównym celem naszego balu. Na twarzach małych tancerek i tancerzy malował się uśmiech, który nie znikał, mimo chwilowego zmęczenia. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie. W trakcie trwania balu przygotowany został słodki poczęstunek zafundowany przez rodziców.        

  Pod koniec balu Pani dyrektor "wystrzeliła" kolorowe konfetti - mieniło się wszystkimi kolorami. To było piękne zwieńczenie Balu Karnawałowego.

                          ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

17 luty  - Międzynarodowy Dzień Kota

     W poniedziaek obchodziliśmy  nietypowe święto - „Święto kota”.  W tym dniu wszystkie przedszkolaki przyszły do przedszkola ze swoimi kotkami - maskotkami, figurkami,...

              

       Na zajęciach  dzieci wysłuchały opowiadania o chorym kotku, a później uczyły się w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów, recytowały  wiersze i śpiewały piosenki o kotkach.

         

   Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, rozwiązywanie zagadek, wykonywanie różnorodnych prac plastycznych - w przedszkolu zamieszkało mnóstwo kotków wykonanych przez dzieci.

     

 Wszystkie dzieci zamieniły się  w kociaki, tańczyły przy muzyce, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka i dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na ich temat. Brały również udział w konkursach takich jak „Zwijanie kłębka wełny” , „Picie mleka”, „Kocie smakołyki”, „Z jakiej bajki ten kot uciekł ”.

Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i długo będą miały ten dzień w pamięci.

                       ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

  Zakładamy „Zielony kącik przyrody”

    Wraz ze zbliżaniem się wiosny przedszkolaczki obu grup wspólnie z nauczycielkami, postanowiły  założyć zielony kącik przyrody. Będą mogły obserwować budzenie się przyrody  Dzieci przy niewielkiej pomocy przygotowały warsztat pracy potrzebny do założenia zielonego kącika: doniczkiziemię, nasiona i wodę. Dzięki temu już wiedzą, co jest potrzebne roślinom do wzrostu.       

     

     Dzieci miały możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami nasion oraz dowiedzieć się sporo na temat sposobu uprawy roślin i ich pielęgnacji. Następnie pod okiem nauczycielek samodzielnie zasiały nasiona: fasoli, groszku, owsa, szczypiorku, rzeżuchy oraz zasadziły cebulkę, pietruszkę, ziemniaka.           

    W wazonach z wodą umieściły gałązki drzew i krzewów - oznaczyliśmy wszystko metryczkami - obrazkami. Dodatkowo założyliśmy hodowlę kwiatów cebulowych -hiacyntów, , krokusów, narcyzów... Dzieci obiecały pamiętać o podlewaniu naszych hodowli i o tym, by je codziennie obserwować. Może obudzimy już wiosnę?

 

             ........................................................................................................................................................

 

                                           DZIEŃ DENTYSTY

5 marca to Dzien Dentysty. Z tej okazji odwiedzieliśmy Panią Kasię w Gabinecie Stomatologii Rodzinnej. Przedszkolaczki złożyły pani stomatolog i pani pielęgniarce życzenia z okazji  ich święta. Pani dentystka opowiedziała w przystępny sposób o ząbkach, higienie jamy ustnej, o tym, co jest zdrowe, a co nie dla  zębów, a dzieci mogły obejrzeć wszystkie urządzenia niezbędne do pracy stomatologa, mogły bez strachu usiąść na fotelu. Było bardzo miło.

               

                                   

            ............................................................................................................................

 

                         Dzień Kobiet

 W naszym przedszkolu co roku świętujemy "Dzień Kobiet".  Uczymy dzieci, że istnieje takie wyjątkowe święto i warto w tym dniu zrobić coś miłego dla każdej kobiety - a mamy ich przecież w swoim otoczeniu tak wiele.

                               

Dzieci przygotowują dla pań w przedszkolu wspólnie upominki - zwykle sa to kwiatki, które wręczają składając życzenia, śpiewając piosenkę na te okazję. Dla  koleżanek w przedszkolu warto być w tym dniu miłym i uprzejmym. Niektórzy chłopcy częstują dziewczynki lizaczkami, słodkościamismiley. Po obiedzie chłopcy Oluś i Radek razem z mamusiami przygotowali niespodziankę Babeczka dla super babeczki  - częstowali kolezanki i panie słodkimi babeczkami.

                                                 

Dla mamusi dzieci  samodzielnie wykonują  kwiatuszka - tulipana, którego zabiorą do domu by złożyć życzenia i uściskać. Mamusie to przecież najważniejsze dla przedszkolaczków kobiety.heart

  

                                                          10 marca -   Dzień Mężczyzny

 

To święto naszych chłopców, tatusiów i wszystkich mężczyzn. Chłopcy mogli wykazać się w tym dniu na zajęciach iście meskimi umiejętnościami : sprytem, siłą, znajomością marek samochodów, itp. Dziewczynki podziwiały ich zalety, biły brawa. Wszyscy wykonali dla tatsuiów - najważniejszych mężczyzn na świecie- laurkę - koszula z krawatem.

        

                                           //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

               DZIEŃ WĘDKARZA - 19 MARCA

 

    W związku z Dniem Wędkarza panni dyrektor zaprosiła do naszego przedszkola wędkarzy -  - przedstawicieli  KOŁO PZW "MSZANKA" Mszana Dolna. Panowie pokazali dzieciom sprzęt wędkarski: wędkę, strój wędkarza, także muchy misternie przez nich wykonane.

                   

Podkreślili, że wędkarze wypuszczają wszystkie złowione przez nich ryby. Dzieci mogły zobaczyć zdjęcia i slajdy pokazujące różne gatunki ryb (także zrobione pod wodą), piękne miejsca, w których wędkarze łowili, brali udział w zawodach wędkarskich. Przedszkolaczki były zachwycone i bardzo zaciekawione. Panowie podkreślili dbałość PZW o środowisko - zarybianie, sprzątanie śmieci z rzek.  Dziękujemy za wspaniałe spotkanie.

                                ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

 

              

   ............................................................................................................................................................................................

                                                   POWITANIE WIOSNY  

Przedszkolaczki długo czekały na nadejście wiosny.

   Niestety 20 marca - pierwszy dzień astonomicznej wiosny okazał się. Nie mogliśmy w ięc witać jej na spacerze.  Rano, zgodnie z tradycją,  wykonalismy wspólnie Marzannę, która ozdobiła nasz kącik przyrody - Nie topimy jej ze względu na ekologię.

        

 Dzieci ubrały się na zielono - nikt nie miał więc wątpliwości, że wiosna się  rozpoczyna. Budziliśmy ją za pomocą budzika i głośnych okrzyków. Nie mogła więc zaspać. Były oczywiście wiersze i opowiadania o wiośnie, wesołe zabawy i piosenki.

         

  21 marca  - pierwszy dzień kalendarzowej wiosny okazał się nieco lepszy. Rano jeszcze padał śnieg, ale p óżniej zaświeciło słońce.Sprawdziło się przysłowie "W marcu jak w garncu" - pogoda szybko się zmienia.   Z radością więc wyruszyliśmy wiosennym korowodem z kwiatami w dłoniach ogłosić wszystkim, że już wiosna - mimo,że na ziemi leżał biały śnieg.  

          

                                                                             WITAJ  WIOSNO !!!

                                           /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                Święto czekolady       

 12 kwietnia - Święto Czekolady - brzmi bardzo apetycznie. Taki był ten dzień w naszym przedszkolu. Dowiedzieliśmy jak i z czego produkuje się czekoladę - obejrzeliśmy film na ten temat. Potem każde dziecko wymieniało - co może być czekoladowe: batonik , cukierek, lody, ciastka, chrupki, nutella,.. Chociaż dzieci w grupie jest sporo, to każdemu udało się podać różne czekoladowe produkty. każdy mógł też się poczęstować jakimś czekoladowym smakołykiem. Na co dzień ograniczamy spożywanie słodyczy - ale w dniu czekolady to prawie obowiązek. Na koniec wspólnie robiliśmy czekoladowe mini torciki -. dzieci wpaniale poradziły sobie ze smarowaniem i ozdabianiem waflowych torcików. Najlepszy był moment zjadania tych łakoc.i To był słodki, czdekoladowy dzień.

                        ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

           Światowy Dzień Ziemi w Przedszkolu

       22 kwietnia to Dzień Ziemi. Poniedziałek upłynął w naszym przedszkolu pod hasłem ekologia.  W obu grupach przedszkolnych prowadzone były w tym dniu zajęcia mające na celu wzbogacić wiedzę dzieci na temat ekologii, a w szczególności, jak my na co dzień możemy zadbać o naszą planetę (prowadzimy akcje ekologiczne: zbiórka baterii, nakrętek,segregowania śmieci, sadzenie drzew, kwiatów, itd.).

                                           

Dzieci wiedza sporo na ten temat, gdyż problem poszanowania środowiska jest ciągle w przedszkolu omawiany. Przedszkolaczki miały wiele pomysłów jak szanować, dbać o Ziemię. Wykonały okazjonalne plakaty. 

                              /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                                            DZIEŃ STRAŻAKA

Z  okazji obchodzonego 4 maja Dnia Strażaka, przedszkolaki  z Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Janiny Porazińskiej w Mszanie Dolnej miały przyjemność spotkać się z przedstawicieliami Straży Pożarnej. Wizyta strażaków wzbudziła ogromną radość wśród dzieci. W trakcie spotkania strażacy opowiadali dzieciom ciekawostki związane z ich pracą zawodową, mówili także o tym jak zachować bezpieczeństwo w czasie: pożaru, burzy czy wypadku.  Przedszkolaki dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną oraz, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych.

      

Jak zwykle największe zainteresowanie wzbudził wśród dzieci wóz strażacki. Dzieci z bliska mogły podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Wielką frajdą dla naszych dzieci było lanie wody. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę .Duża ich część - szczególnie chłopcy, postanowili, że w przyszłości zostaną dzielnymi strażakami!

Na zakończenie spotkania dzieci złożyły życzenia strażakom z okazji ich święta: życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu oraz wręczyły własnoręcznie wykonany obrazek przedstawiający strażaków podczas ich pracy.

Z całego serca dziękujemy przedstawicielom Straży Pożarnej za przybycie i poświęcony nam swój cenny czas.

 

               /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

                          WYCIECZKA DO RABKOLANDU

Do Rabki pojechaliśmy autokarem. Dla przedszkolaczków to wielka frajda. Dzieci były bardzo podekscytowane. Wcześniej padał deszcz więc obawialiśmy się o pogodę, ale była dla nas bardzo łaskawa - od rana świeciło słońce. W wesołych nastrojach wyruszyliśmy już po śniadaniu.

    

W RABKOLANDZIE atrakcji co niemiara. Udało nam się skorzystać prawie ze wszystkich urządzeń dla małych dzieci -  kolejka safari, krzywe lustra, karuzelekoniki, samolociki, samochody, piraci , cyrk, farma, ruchome śpiewające i mówiące figury - scenki, itp.  Oczywiście odwiedziliśmy też rura - park, gdzie można  brykać do woli - w kulkach, rurach, zjeżdźalniach,itp.

           Zabawy i radości było co niemiara, ale dzieci i tak niechętnie opuszczały Rabkoland. Będziemy długo wspominać tak wesołą wycieczkę

                             //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                   III OLIMPIADA SPOTOWA W PRZEDSZKOLU

8 VI 2018 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Sportu. Zorganizowaliśmy III Olimpiadę Przedszkolną. Przeprowadził ją pan Zbigniew Karpierz, który sportem zajmuje się zawodowo. W ogrodzie przedszkolnym przygotowaliśmy różne przeszkody, trasy. Dzieci uczestniczyły w zawodach i konkurencjach sportowych (slalom, przeskoki, itp.,). Wszyscy byli bardzo aktywni i dzielnie rywalizowali. W nagrodę otrzymali złote medale i dyplomy.

                                               Potem była już wesoła zabawa w ogrodzie i coś na osłodę. Pogoda była wyśmienita. Dodatkową atrakcją było przedstawienie "Rzepki " przez młodzież Koła Miłośników Biblioteki ze Szkoły nr 1.

                Dzieciom bardzo się podobało, a dodatkową atrakcją były wesołe piosenki wplatane w tekst. Potem było kilka wspólnych tańców i wesoła zabawa w ogrodzie. 

                      ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                PIKNIK RODZINNY

10 CZERWCA 2018r. odbył się w naszym przedszkolu Piknik Rodzinny. Przedszkolaczki przygotowywały się do niego już dużo wcześniej: wykonały zaproszenia dla całych swoich rodzinek, upominki, także wiersze, piosenki. Pogoda była wspaniała. Wszyscy zebrali się w ogrodzie przedszkolnym przystrojonym na tę okazję. Były rodziny naszych dzieci, ale także zaproszone rodzinki przyszłych przedszkolaczków.

  

Najpierw przedszkolaczki wspólnie pięknie recytowały wiersze, śpewały piosenkę  dla rodziców. Wszyscy ubrani w jednakowe koszulki z logo przedszkola i dziewczynki w tęczowych spódniczkach prezentowali się wspaniale. Dzieci uhonorowały Święto swoich Rodziców dając krótki pokaz tańców prowadzony przez p. Pawła. Wręczyły także upominki -ramki ze swoim zdjęciem .

      

Potem czekała już wszystkich wesoła zabawa i poczęstunek. Rodzice zadbali o napoje, wodę, ciasto, ciasteczka, słodycze i inne rarytasy. Panie kucharki przygotowały kiełbaski z grila i nne dodatki. Sporą atrakcją dla dzieci była wata cukrowa, w dodatku w różnych kolorach. Na terenie ogrodu czekały inne jeszcze atrakcje:  malowanie twarzy, balony, bańki mydlane, łowienie wędką rybek - lizaków, ścianki do robienia zdjęć. Największą chyba frajdą była dmuchana zjeżdżalnia, na której wesoło bawili się wszyscy:: i mali, i nieco starsi.

     

Dzieci bawiły sie na wszystkich urządzeniach, a  Rodzice w tym czasie mogli usiąść, porozmawiać, zrelaksować się. Nasz ogród przedszkolny w to niedzielne popołudnie tętnił radością, zabawą, śmiechem.                       

     Cieszymy się bardzo, że to nasze święto Rodziny było tak udane. Dziękujemy Dzieciom, Rodzicom i wszystkim gościom.                  

                                    //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

     ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO

20 CZERWCA 2018 r. odbyło się oficjalne Zakończenie Roku Przedszkolnego. Uroczystość odbyła się w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci odświętnie ubrane wyglądały bardzo uroczyście. Najpierw wystąpiły Maluszki żegnając starszaków. Potem starsze dzieci wystąpiły z inscenizacją "Na łące". dzieci odchodzące już do szkoły dziękowały paniom - żegnały przedszkole. Pani dyrektor wręczała wszystkim dyplomy i upominki.

         

                                           /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

                   JUŻ   LATO   ŻYCZYMY WSPANIAŁYCH WAKACJI

Aktualności

Kontakt

  • MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 2 IM. JANINY PORAZIŃSKIEJ W MSZANIE DOLNEJ
    Miejskie Przedszkole nr 2 w Mszanie Dolnej
    ul. Orkana 12
    34 -730 Mszana Dolna

    DYREKTOR PRZEDSZKOLA mgr Halina Domiter
  • 018 3310664

Zdjęcia