Nawigacja

Wydarzenia

Wydarzenia 2018/2019

  WYCIECZKA NA CMENTARZ ŻYDOWSKI

Przed Świętem Zmarłych wybraliśmy się wszyscy na cmentarz żydowski na Pańskie. To dosyć daleko, ale nawet Maluszki dzielnie wędrowały. Starsze dzieci znały drogę, gdyż chodzimy tam co roku.

             

Na miejscu nauczycielki przekazały dzieciom w przystępny sposób okoliczności tragedii, która tam się rozegrała, w której zginęło 881 osób. Dzieci pomogły w zapalaniu zniczy, uczciły pamięć ofiar minutą ciszy zasłuchane w szum rosnących tam drzew. Dla dzieci przedszkolnych to trudny temat, ale uczymy ich szacunku, pamięci tamtych dni.  

W kolejnym dniu odwiedziliśmy mogiłę przy ulicy Ogrodowej. Dowiedzieliśmy się, że zginęło tam 22 osoby. Także zapaliliśmy znicze i uczciliśmy pamięć tragicznie zmarłych.

                              ...............................................................................

ŚWIĘTO KUNDELKA

25 pażdziernika to Dzień Kundelka. Dzieci uwielbiają pieski. Przyniosły z domu swoje ulubione  pieski - maskotki, figurki, książeczki, a nawet zdjęcia swoich żywych pupili.   

Cały  dzień upłynął nam na rozmowach ,zabawach, zjęciach zw. z pieskami. Śpiewaliśmy "Pieski małe dwa..", poznali "Kłopoty Burka z podwórka"L. Krzemienieckiej. Dzieci wiedzą jak należy dbać o psa, ale rónież jak zachować się wobec nieznanego psa. Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy szereg prac - pieski, budy,...                                                     

Ciekawym wydarzeniem było spotkanie z mamusią Olafka i Igorka, która przyprowadziła do nas jednego ze swoich piesków - maltańczyka.

  Radości było co niemiara. Dzieci były zachwycone, że mogły go pogłaskać, przytulić. Dopytywały o sposoby opieki nad pieskiem. 

                           ................................................................................................

 

 PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA      

24 pazdziernika 2018r. odbyło sięw naszym przedszkolu  Pasowanie na Przedszkolaka.    

Po pierwszych miesiącach pobytu w przedszkolu i zdobywaniu nowych doświadczeń, wiedzy i umiejętności nadszedł czas na to, aby nasze dzieciaczki stały się "prawdziwymi" Przedszkolakami. Ta  ważna dla dziecka uroczystość odbyła się w obecności zaproszonych  rodzin.

                           Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Małe trzylatki, średniaki  oraz dzieci z grupy starszej już od dłuższego czasu przygotowywały się do tej uroczystości. Pilnie uczyły się wierszyków i piosenek, wspólnie tańczyły przy muzyce.                  Gdy nadszedł dzień pasowania, dzieci przy pięknej dekoracji przedstawiły swój program artystyczny. Jako pierwsza wystąpiła grupa Krasnali. Pokazały, że są już dzielnymi, prawdziwymi przedszkolakami. Wszyskie ubrane były na czerwono, to przecież kolor Krasnali - wyglądały uroczo. Dzieci  recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły.                                                                                                         

                        Starszaki - Dzielne Zuchy zaprezentowali się jako „Mali Zagórzanie". Ubrani w stroje góralskie - zagórzańskie  wzbudzili podziw. Regionalne  przyśpiewki, piosenki i zabawy w ich wykonaniu zadziwiły wszystkich zebranych.

 Wszystkie przedszkolaczki wchodziły w świat przedszkolaka - świat zabawy i nauki przez symboliczna bramkę dzwoniąc dzwonkiem. To była dla dzieci wielka frajda. Później jescze udekorowanie okazjonalną czapeczką i rożkiem z łakociami.  

Ta wyjątkowa chwila wzbudziła wiele emocji zarówno u dzieci, wychowawców, jak i zaproszonych rodziców, którzy nie kryli wzruszenia i nie szczędzili braw swoim pociechom.  W radosnych nastrojach dzieci i rodzice wracali do domu, a niezapomniane przeżycia długo zostaną zachowane w pamięci i na fotografiach. Uroczystość pozostawiła miłe i ciepłe wspomnienia...

Naszym Przedszkolakom gratulujemy i życzymy wielu radości w przedszkolu,               a Rodzicom zadowolenia i satysfakcji.

                           ................................................................................................

   

       

                Wycieczka na pocztę

 18 października to Święto Poczty. Przedszkolaczki wybrały się więc na pocztę, aby złożyć życzenia wszystkim pracownikom. Przy okazji mogliśmy zobaczyć jak wygląda praca w tym urzędzie. Dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Potem kupiły pocztówkę i znaczek. Pani zaadresowała kartkę i dzieci wrzucily ją do skrzynki pocztowej. Będziemy czekać w przedszkolu na pana listonosza. 

                          

                  ......................................................................

 

                                         10 X  - ŚWIĘTO DRZEWA

Co roku obchodzimy w przedszkolu Święto Drzewa. Uświadamiamy więc sobie jak wielkie znaczenie mają dla przyrody drzewa. Sa przede wszystkim filtrem oczyszczającym powietrze, schronieniem dla zwierząt,... Dzieci na zajęciach tego dnia wspólnie określiły, co jest potrzebne  do wzrostu  drzew. Wyrózniały drzewa iglaste i liściaste, próbowały je nazywać.  Wykonywały różne prace plastyczne - Drzewa.  Zobowiązały się do dbania o przyrodę: drzewa, rośliny... 

   

Po zajęciach wszystkie dzieci wyszły do ogrodu. Obserwowaliśmy drzewa, ich liście. Przytulaliśmy się do drzew. Na koniec wspólnie z pracownikiem Gorczańskiego Parku Narodowego posadziliśmy w naszym ogrodzie 6 sadzonek drzew iglastych.

             .............................................................................. 

                                Dzień Zwierząt

04 października 2018 r.

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, w dzień ich patrona - św. Franciszka z Asyżu.   Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt, przede wszystkim do godnego życia, bezpieczeństwa i wolności.

PRZEDSZKOLAK PRZYJACIELEM ZWIERZĄT 
Chcesz być przyjacielem zwierząt? Jeśli tak, musisz pamiętać o podstawowych zasadach:

 • Nigdy nie bij, nie szarp ani nie krzywdź zwierząt!
 • Karm swoje zwierzę odpowiednim pokarmem!
 • Zanim kupisz zwierzaka przeczytaj o nim książki i poradniki!
 • Nie wyrzucaj zwierzęcia na dwór, nie oddawaj go do schroniska. Ono będzie za tobą tęsknić.
 • Nie sprzedawaj zwierząt - przyjaciół się nie sprzedaje!
 • Poproś dorosłego o interwencję, jeżeli zobaczysz, że ktoś znęca się nad zwierzęciem.
 • Nie bądź obojętny na los zwierząt!
 • ................................................................................................................

             Dzień Grzyba  

W Dzień Grzyba poznajemy rózne gatunki grzybów, dzielimy je na jadalne i trujące. Oglądamy albumy,atlasy grzybów. Bierzemy udział w zabawach muzyczno - ruchowych związanych z grzybkami. Oczywiście wykonujemy prace plastyczno -techniczne - grzybki z kartonu, plasteliny czy masy solnej, które udekorują nasze przedszkole.

           

                          ...................................................................................................................................................

 

        DZIEŃ ŚLIWKI  

Dzisiejszy dzień w naszym przedszkolu upłynął pod hasłem " Dzień Śliwki". Już od rana razem z ubranymi na fioletowo dziećmi do przedszkola zmierzały świeżaki - śliwki oraz prawdziwe, przepyszne owoce. Na zajęciach dzieci miały okazję wykazać się znajomością jesiennch owoców krajowych. Nazywaliśmy je, segregowaliśmy wg. wielkości, rodzaju i koloru. Liczyliśmy także, których owoców jest najwięcej -  zdecydowanie wygrały bohaterki dnia - śliwki. Układaliśmy także z owoców ciągi rytmów. 

   

Po wspólnych zabawach nauczyliśmy się piosenek o śliwkach: "Już owoców pełen kosz" oraz "Najłatwiejsze ciasto w świecie". Na zajęciach plastycznych Maluszki malowały fioletową farbą śliwki. Dzielne Zuchy natomiast postanowiły same stworzyć fioletowy kolor mieszająć czerwoną i niebieską farbę.Na zajęciach kulinarnych robiliśmy  śliwkowe kompoty.

                   Tak więc od samego rana mieliśmy "pełne ręce roboty" ;) ale wspólnie sobie pomagając - daliśmy radę! Było bardzo miło i wesoło.
                                ...........................................................                                                                       

Jesień powitała nas deszczową i wietrzną pogodą. Witaliśmy ją w zabawach i zajęciach w przedszkolu. Cieszymy się,że przyszła. Lubimy dary, które nam daje:kolorowe liście, kasztany, żołędzie, owoce, warzywa, itp.

    

           .................................................................................................................................................................

     

              ŚWIĘTO  PRZEDSZKOLAKA

          20 września to Dzień Przedszkolaka. W naszym przedszkolu świętowaliśmy go bardzo wesoło. Pogoda była wspaniała. Zaprosiliśmy na to święto dzieci z kl 0 Szkoły Podstawowej Nr 2, aby się lepiej poznać, zintegrować. Odwiedzili nas ze swoją wychowawczynią. Bawiliśmy się razem oczywiście w naszym ogrodzie przedszkolnym, na wszystkich zabawkach, urządzeniach. Dodatkowa atrakcją był Pokaz Iluzjonisty. Przedszkolaczki były oczarowane jego sztuczkami i "czarowaniem". Także nasze dzieci i goście byli zaangażowani w tę magię, co sprawiło im wiele frajdy. Było bardzo, bardzo wesoło. DOBRZE BYĆ PRZEDSZKOLAKIEM.

    

 

 

Aktualności

Kontakt

 • MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 2 IM. JANINY PORAZIŃSKIEJ W MSZANIE DOLNEJ
  Miejskie Przedszkole nr 2 w Mszanie Dolnej
  ul. Orkana 12
  34 -730 Mszana Dolna

  DYREKTOR PRZEDSZKOLA mgr Halina Domiter
 • 018 3310664

Zdjęcia