Nawigacja

 • ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

    https://cloud.edupage.org/cloud/hdimgcc26939c03c6d2990d80cbf124f388.jpg?z%3A6Vu0cxNDsQrt3hCOqYNJT7wCGkdm4PaIhF4fXvi6fFlLBoZTBKwjeKBoIkCEwY2B

  Kocha babcię i dziadziusia każdy wnuczek, każda wnusia…” tak śpiewały przedszkolaczki swoim babciom i dziadziom, którzy przybyli do Miejskiego Przedszkola nr 2 w Mszanie Dolnej w dniach  18 i 19 stycznia.  Aby uczcić ich święto  wnuczęta,  przygotowały specjalne występy, upominki i słodki poczęstunek.

  „Dzielne Zuchy” przedstawiły  JASEŁKA. Przepiękny śpiew  kolęd i zagórzańskich pastorałek wprowadził zgromadzonych gości w bardzo radosny nastrój.                                       gdy wnuczęta deklarowały swoją miłość i składały piękne życzenia.

       „Krasnale” przedstawiły inscenizację ,,Bałwanek i jego goście”. Dzieci przebrane za różne zwierzątka obdarzały różnymi prezentami.  Niejednej Babci i niejednemu Dziadkowi zakręciła się łza w oku,  

  Oczywiście każde dziecko przygotowało dla Babci i Dziadka prezenty – słodkie piernikowe serca. Prezenty zostały oczywiście  samodzielnie wykonane przez dzieci.  Włożyły w to dużo miłości.

             Po części artystycznej nadszedł czas na wspólny, słodki poczęstunek, rozmowy, wspólne zdjęcia.

   

   

 • Dzień Dziwaka

  Najpierw obejrzeliśmy bajkę PIPPI, a potem sami próbowaliśmy robić dziwaczne miny, emblematy, zabawy,...

                       

 • ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI

  05.01.2018

  Z racji tego, że Trzech Króli wypada w tym roku w sobotę postanowiliśmy już w dzień wcześniej wspólnie z naszymi Przedszkolakami uczcić to ważne święto. W czartek wszyscy robiliśmy królewskie korony, pięknie je wycinaliśmy i ozdabialiśmy - wszystko po to, aby

      

  móc się w piątek zaprezentować na wspólnej paradzie królów. Jak Trzej Królowie złożyli hołd Jezuskowi, tak i my pięknie Mu zakolędowaliśmy. Nie zabrakło również ludowej tradycji chodzenia z wierszem " Gospodarzu nasz nie opuszczaj nas. Jak masz jaki drobny grosikto nam daj. Trzej Królowie jadą z wielką paradą od wschodu słońca szukają końca zbawienia". A nasz gospodarz - Pani Dyrektor częstowała każdego Króla pysznymi ciasteczkami. To był wyjątkowy i bardzo miło spędzony dzień.

 • SYLWESTROWE WSPOMNIENIA

  02.01.2018

  Dzisiejszy dzień pełen był opowieści o tym jak to nasze Przedszkolaki żegnały Stary Rok i witały Nowy Rok 2018.

  . Opowiadaliśmy sobie o tradycjach związanych z tym świętem. Wspominaliśmy sylwestrową noc, pokazy fajerwerków i sztucznych ogni oraz o tym jak to zegar wybija północ i odchodzi Stary Rok po to by mógł przyjść Nowy Rok. Na zajęciach stworzyliśmy własne zegary do pokazywania która jest godzina, świetnie bawiliśmy się tworząc plakat przy użyciu brokatu, cekinów przedstawiający pokaz fajerwerków w Sylwestra.

   

 • SZCZĘŚLIWEGO  NOWEGO  ROKU 2018

 • Wigilia w Przedszkolu.

    W naszym przedszkolu co roku przeżywamy wspólną, uroczystą Wigilię. Tym razem odbyła się 21 grudnia. Brały w niej udział wszystkie przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola.  Od rana panował świąteczny nastrój. W tym dniu dzieci odświętnie ubrane nakrywają stoły, dekorują sale.  Recytowały wiersze o tematyce świątecznej, śpiewały kolędy i pastorałki.

           

          Pani dyrektor złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia. Póżniej dzieliliśmy się opłatkiem życząc sobie nawzajem wszelkiej pomyślności i Wesołych Świąt. W dalszej części uroczystości dzieci wraz z nauczycielkami usiedły do pięknie nakrytych stołów. Obiad wigilijny był bardzo tradycyjny: Smaczny barszczyk z uszkami, ryba, kapusta  z grochem, surówka z kapusty oraz kompot z suszonych owoców. Celem takiej uroczystości jest integracja wszystkich pracowników przedszkola oraz dzieci, wprowadzenie świątecznego nastroju przypomnienie nazw potraw świątecznych oraz wspólne kolędowanie.    Wspólnie śpiewamy kolędy i pastorałki, recytujemy wiersze. 

             

  Po Wigilii przyjemny moment - prezenty pod choinką: zabawki na sale, a do domu -  słodkie prezentY.

     

           Ten dzięń był bardzo  uroczysty i miły.

 • SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

  6 GRUDNIA przybył długo oczekiwany przez dzieci gość - Święty Mikołaj.

  Nadejście Mikołaja to dla wielu dzieci najpiękniejszy moment dzieciństwa.

  Z wielką radością sprawiamy, by ten dzień był dla wielu niezapomniany.

        

    To jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj.

  Oprócz prac plastycznych, obie grupy przygotowują piosenki i wiersze, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością.

      Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków.W dniu tym dzieci przyszły do przedszkola ubrane na czerwono i w mikołajowych czapeczkach.  Przynosły dla Świętego Mikołaja prezencik przez siebie wykonany - obrazki, laurki, ozdoby, coś słodkiego.

  Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już  po  obiedzie zawitał do naszego Przedszkola

    Nasz gość zaczął swoją wizytę od naszych najmłodszych. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowane piosenki, rozmawiały z Mikołajem i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać.

     Nasze starszaki,  musiały wykazać się nie lada cierpliwością, ponieważ Mikołaj zawitał do nich dopiero po rozdaniu prezentów w grupie młodzszej. Jednak rozmowa z  gościem,  zabawa, wiersze i piosenki przedstawione gościowi, kolorowe prezenty zrekompensowały dzieciom długie oczekiwanie.

      Prezenty były wspaniałe, a zdjęcia zrobione z Mikołajem będą miłą  pamiątką  tego spotkania.

      Dzieci długo machały mu jeszcze przez okno  na pożegnanie. 

                                                                              DO ZOBACZENIA  ZA ROK MIKOŁAJU


   


   


   

 • ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

   Andrzejkowe wróżby w naszym przedszkolu to  nasza ludowa tradycja. Chcemy, aby dzieci znały obyczaje i stare wierzenia, a także kultywowały je. 

       

  W tym roku ustaliliśmy, że będzie to jednoczesnie dzień wróżek i czaarodziejów. Atmosfera od samego rana była w przedszkolu zaczarowana. Dzieci fantastycznie ubrane przez swoich rodziców były podekscytowane

  .      

  Dzień rozpoczął się wesołymi wróżbami. Przedszkolaczki mogły więc powróżyć sobie przyszłość - jaki będzie ich zawód, co czeka ich w najbliższej przyszłości, kto pierwszy wyjedzie w podróż, itp. Było rzucanie pieniążkiem do wody, kolorowe losy, kręcenie butelką, ustawianie bucików - kto pierwszy przekroczy próg. Dzieci na wesoło wróżyły imię przyszłego męża, żony..., itp. Jedynie wróżbę z laniem wosku przez dziurkę od klucza pomijamy ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Potem była andrzejkowa zabawa dzieci wspaniale bawiły sie przy muzyce.

                      Przerwa była konieczna ze wzgledu na obiad i chwilę relaksu. Potem znowu tańce i zabawy przy muzyce. W końcu to ANDRZEJKI wink

 • ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

            25 listopada to  Dzień Pluszowego Misia.  My  obchodziliśmy  go uroczyście w piątek 24 XI.                          W tym dniu każdy przedszkolak  przynosi z domu swojego ulubionego misia.  Podczas wspólnych zabaw dzieci poznały historię powstania pierwszego  pluszowego misia o imieniu Teddy.  Dzieci przedstawiały swoje misie,   bawiły się z nimi  przy "misiowych" piosenkach, rozwiązywały zagadki, układały misiowe puzzle. Dużo radości wywołało rozpoznawanie miisów z różnych bajek: Uszatek, Kubuś Puchatek, Coralgol, Puszatek, Mały Miś, Remiś,...

        Robiliśmy też portrety misiów - indywidualne oraz zbiorowy. Wszystkie misie wyruszyły z dziećmi razem na spacer po ulicach miasta, a po obiedzie odpoczywaliśmy wtuleni w naszych  pluszowych przyjaciół.  Dzień Pluszowego Misia to po prostu misiowy dzień - wszystko, co robiliśmy w tym dniu było związane z misiem. 

    Nasze Misie były bardzo szczęśliwe - przedszkolaczki również.

                                             /////////////////////////////////////////////////////////////////////

 • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

                    Nasze przedszkole stara się rozwijać u  dzieci uczucia patriotyczne. Co roku czcimy Święto Niepodległości. Dzieci przygotowują się na nie robiąc flagi, kotyliony zdobywając wiadomości o Polsce, a także jej historii. Odwiedzilimy pomnik bohaterów tego święta w Parku Miejskim. 

    

          Gościliśmy Pana  Artura - pułkownika, ubranego  w galowy mundur. Pan Artur  przedstawił krótką historię Polski, a potem opowiedział przedszkolakom o życiu żołnierza. Było to bardzo ciekawe - zwłaszcza, że dzieci mogły zobaczyć cały ekwipunek żołnierza, a nawet wiele tych  rzeczy przymierzyć. Krótka część artystyczna w wykonaniu przedszkolaków pozwoliła im wyrazić swoje uczucia i wiedzę na temat symboli, barw narodowych, wiadomości na temat ojczyzny - jej historii.

 • GÓRA GROSZA

  Nasze przedszkole uczestniczy w akcji GÓRA GROSZA.  Zachęcamy do udziału w akcji - a przez to uwrażliwiamy nasze dzieci na pomoc innym.

 • Pasowanie na Przedszkolaka.

     8 istopada 2017r.  stał się dla  dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Janiny Porazińskiej  dniem szczególnie ważnym. Odbyło się bowiem  Pasowanie na Przedszkolaka.

     

  Po pierwszych miesiącach pobytu w przedszkolu i zdobywaniu nowych doświadczeń, wiedzy i umiejętności nadszedł czas na to, aby nasze dzieciaczki stały się "prawdziwymi" Przedszkolakami. Ta  ważna dla dziecka uroczystość odbyła się w obecności zaproszonych  rodzin. Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Małe trzylatki, średniaki  oraz dzieci z grupy starszej już od dłuższego czasu przygotowywały się do tej uroczystości. Pilnie uczyły się wierszyków i piosenek, wspólnie tańczyły przy muzyce.      

      

          Gdy nadszedł dzień pasowania, dzieci przy pięknej dekoracji przedstawiły swój program artystyczny. Jako pierwsza wystąpiła grupa Krasnali. Pokazały, że są już prawdziwymi przedszkolakami, nie płakały i nie biegły do rodziców. Wszyskie ubrane były bardzo elegancko - wyglądały uroczo. Dzieci  recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. pokazały, że potrafią wykonać wszystkie postawione zadania.               

                                                          Starszaki - Dzielne Zuchy zaprezentowali się jako „Mali Zagórzanie". Ubrani w stroje góralskie - zagórzańskiezebranych. wzbudzili podziw recytowali wiersze o przedszkolu. Regionalne  przyśpiewki, piosenki i zabawy w ich wykonaniu zadziwiły wszystkich zebranych. Potem był czas na uroczyste ślubowanie.

   Wszystkie przedszkolaczki wchodziły w świat przedszkolaka - świat zabawy i nauki przez symboliczna bramkę dzwoniąc dzwonkiem. To była dla dzieci wielka frajda. Później jescze udekorowanie okazjonalną czapeczką i wręczenie wielkiej kolorowej kredki.  

  Ta wyjątkowa chwila wzbudziła wiele emocji zarówno u dzieci, wychowawców, jak i zaproszonych rodziców, którzy nie kryli wzruszenia i nie szczędzili braw swoim pociechom.  W radosnych nastrojach dzieci i rodzice wracali do domu, a niezapomniane przeżycia długo zostaną zachowane w pamięci i na fotografiach. Uroczystość pozostawiła miłe i ciepłe wspomnienia...

  Naszym Przedszkolakom gratulujemy i życzymy wielu radości w przedszkolu, a Rodzicom zadowolenia i satysfakcji.

 • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

  3 listopada bajkowo było w naszym przedszkolu. Postanowiliśmy przyłączyć  się do obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

                    Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni. Dobre bajki są też pouczające.

        Wszystkie dzieci były  pięknie przebrane za różne postaci bajkowe.  Ruszyły w zaczarowany  świat pełen zabaw, niespodzianek i podróży po bajkowej krainie.  Z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów bajek.  Nie zabrakło konkurów, quizów, ukladanek, zagadek,..

  Odbyła się parada postaci bajkowych, a potem wesoły bal bajek. 

 • WYCIECZKA NA CMENTARZ ŻYDOWSKI

  W Dzień Zaduszny wybraliśmy się wszyscy na cmentarz żydowski na Pańskie. To dosyć daleko, ale nawet Maluszki dzielnie wędrowały. Starsze dzieci znały drogę, gdyż chodzimy tam co roku.

              

  Na miejscu nauczycielki przekazały dziecio w przystępny sposób okoliczności tragedii, która tamsię rozegrała. Dzieci pomogły w zapalaniu zniczy. Uczciły pamięć ofiar minutą ciszy zasłuchane w szum rosnących tam drzew. Dla dzieci przedszkolnych to trudny temat, ale uczymy ich szacunku, pamięci tamtych dni.  

                            

 • ŚWIĘTO KUNDELKA

   25 pażdziernika to Dzień Kundelka. Dzieci uwielbiają pieski. Przyniosły z domu swoje ulubione  pieski - maskotki, figurki, książeczki, a nawet zdjęcia swoich żywych pupili.Cały  dzień upłynął nam na rozmowach ,zabawach, zjęciach zw. z pieskami. Śpiewaliśmy "Pieski małe dwa..", poznali "Kłopoty Burka z podwórka"L. Krzemienieckiej. Dzieci wiedzą jak należy dbać o psa, ale rónież jak zachować się wobec nieznanego psa. Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy szereg prac - pieski, budy,...Ciekawym wydarzeniem były wycieczki do  domów naszych kolegów.         

                                                     Młodsza grupa odwiedziła pieski Kacperka. Duży Baca i mniejszy Dżeki, ich budy, kojec wzbudziły zainteresowanie dzieci. Pieski fantastycznie pozowały  do zdjęć.     

                                                      Starszaki odwiedziły pieska Asi - również Bacę. Dowiedziały się jak nalęży troszczyć się o niego. 

  Wszyscy kochamy pieski i podziwiami za ich przywiązanie do ludzi. 

     

                                  ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 • Teatrzyk dla dzieci

  W dniu 23.10.2017r. tj. poniedziałek przybyła do nas AGENCJA AR"TYSTYCZNA "UŚMIECH " z teatrzykiem "Bezpieczeństwo"  

     

  Razem z bohaterami dzieci napotykały różnego rodzaju pokusy i wynikające z nich zagrożenia. Na własne oczy przekonały się jak może się skończyć min. przebieganie przez ulicę czy rozmowa z obcym człowiekiem. Nauczą się jak należy postąpić w niebezpiecznej sytuacji, gdzie można otrzymać pomoc i jak o nią poprosić. Poznały zagrożenia w ich najbliższym otoczeniu (dom, podwórko, droga do przedszkola) oraz sposoby ich omijania, aby zawsze w bezpieczny sposób spędzać czas.                                                                 Przedszkolaczki wykazały się dużą rozwagą w zaaranżowanych przez teatr sytuacjach, co bardzo nas cieszy. Kładziemy bowiem duży nacisk na bezpieczeństwo dzieci w każdym jego aspekcie.

 • WYCIECZKA NA POCZTĘ

   18 października to Święto Poczty. Przedszkolaczki wybrały się więc na pocztę, aby złożyć życzenia wszystkim pracownikom. Przy okazji mogliśmy zobaczyć jak wygląda praca w tym urzędzie. Dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Potem kupiły pocztówkę i znaczek. Pani zaadresowała kartkę i dzieci wrzucily ją do skrzynki pocztowej. Będziemy czekać w przedszkolu na pana listonosza. 

      

                    

 • ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

   Co roku obchodzimy w naszym przedszkolu Święto Pieczonego Ziemniaka. W tym roku nasze święto odbyło się 17  października w  ogrodzie przedszkolnym. Dzieci zgromadziły    ziemniaczki do pieczenia i od rana czekały niecierpliwie.

                        

  Pogoda dopisała – świeciło słońce i było  ciepło. Po wyjściu z przedszkola wyszukaliśmy najlepsze miejsce na ognisko – z tyłu przedszkola. Dzieci pomagały ułożyć drewno , potem panie  mogły już zapalać ogień. Gdy ognisko się rozpalało -  wysłuchaliśmy bajki „ O dobrym królu - Skąd się wzięła tradycja pieczenia ziemniaka”. Do  popiołu w ognisku włożyliśmy ziemniaczki, aby się upiekły

  .     

   

  Gdy przyszła kolej na zawody i konkursy „ziemniaczane” wszystkie dzieci aktywnie w nich uczestniczyły. Rywalizowały ze sobą w wielu konkurencjach związanych z ziemniakiem: sadzenie i zbieranie ziemniaków, slalomy i wyścigi, celowanie do kosza, przenoszenie ziemniaków na łyżkach, tackach, itp. Dzieci wymieniały potrawy z ziemniaków i mogły spróbować niektórych z nich.  Na koniec były jeszcze zabawy z chustą animacyjną i cukierkami. Było bardzo, bardzo wesoło.

       

  Kolejną frajdą było tworzenie Ziemniaczanych Cudaków - Kartoflaków..Z materiałów przygotowanych przez nauczycielki (patyczki, bibuła, plastelina, druciki kreatywne, piórka,…)powstały wspaniałe Cudaki. Ich różnorodność i pomysłowość była zachwycająca. Powędrowały z dziećmi do  domów.

        

  Było bardzo wesoło - wszystko pod hasłem ziemniaka - króla naszego święta.

 • Dzień Edukacji Narodowej

          W tym dniu wszystkie przedszkolaczki zebrały się, aby wsystkim paniom pracującym w przedszkolu złożyć życzenia i wręczyć samodzielnie wykonane słoneczniki, zaśpiewały także  piosenki - to bardzo miłe.

   

 • Święto Drzewa

  Co roku obchodzimy w przedszkolu Święto Drzewa. Uświadamiamy więc sobie jak wielkie znaczenie mają dla przyrody drzewa. Sa przede wszystkim filtrem oczyszczającym powietrze, schronieniem dla zwierząt,... Dzieci na zajęciach tego dnia wspólnie określiły, co jest potrzebne  do wzrostu  drzew. Wyrózniały drzewa iglaste i liściaste, próbowały je nazywać.  Wykonywały różne prace plastyczne - Drzewa.  Zobowiązały się do dbania o przyrodę: drzewa, rośliny... 

         

  Po zajęciach wszystkie dzieci wyszły do parku. Obserwowaliśmy drzewa, ich liście. Przytulaliśmy się do drzew. Na koniec zebraliśmy bukiety jesiennych liści, które wybarwiły sie w piękne kolory jesieni.

        

Aktualności

Kontakt

 • MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 2 IM. JANINY PORAZIŃSKIEJ W MSZANIE DOLNEJ
  Miejskie Przedszkole nr 2 w Mszanie Dolnej
  ul. Orkana 12
  34 -730 Mszana Dolna

  DYREKTOR PRZEDSZKOLA mgr Halina Domiter
 • 018 3310664

Zdjęcia